0

Vědci podnikli obrovský krok k záchraně bílého nosorožce, čeští odborníci jsou také součástí týmu

Nyní jsou jen dvě: Najin a její dcera Fatu. Z poddruhu severních bílých nosorožců zůstaly pouze dvě samice. Ale díky vědcům existuje naděje na udržení naživu tohoto kriticky ohroženého zvířete, informuje portál Science Alert.

Mezinárodní tým vědců, ve kterém byli i odborníci ze zoo ve Dvoře Králové, udělal klíčový krok vpřed v zoufalé touze zabránit neodvolatelnému vyhynutí severního bílého nosorožce a oplodnit vajíčka samic.

„Podařilo se nám shromáždit celkem 10 vajíček – pět z Najinu a pět z Fatu, což ukazuje, že obě samice mohou stále dávat vajíčka, a pomoci tak zachránit tato velkolepá stvoření,“ uvedl odborník na reprodukci zvířat Thomas Hildebrandt z Institutu Leibniz pro výzkum zoo a divočiny v Berlíně.

Vajíčka byla oplodněna spermatem již uhynulých samců Suni a Saút. Pokud všechno půjde podle plánu, výsledné embryo může být přeneseno na náhradní matku z jiného poddruhu bílého nosorožce (jižního bílého nosorožce), který by mohl porodit mládě. Vědci vysvětlují, že poslední samice severního poddruhu mají zdravotní problémy, které by jim zabránily v donošení plodu.

„Byl jsem tu před pěti lety, když jsme zjistili, že Fatu a Najin se nebudou moci přirozeně rozmnožovat, a uvědomili jsme si, že budeme muset hledat umělé prostředky,“ řekl National Geographic jeden z vědců týmu, Jan Stejskal ze Zoo ve Dvoře Králové.

Vědci říkají, že po proceduře odběru, během kterého byly Najin a Fatu v celkové anestezii, nosorožci hladce rehabilitují. Jejich vajíčka přepravili do Itálie, kde vědci pečlivě zahájili proces oplodnění. Z deseti vajíček se jich podařilo oplodnit sedm.

„Byli jsme překvapeni, u jak vysokého množství odebraných vajíček se nám v laboratoři povedl jejich proces dozrání, protože u vajíček z předchozích zkušebních odběrů na samicích bílých jižních jsme takového vysokého čísla nikdy nedosáhli,“ uvedl Cesare Galli z institutu Avantea v italské Cremoně, který zákrok vede.

Poslední samec bílých nosorožců na světě, 45 let starý Súdán, zemřel v loňském roce v Keni. Keňa měla v 70. letech 20. století 20 000 nosorožců, ale roky nekontrolovatelného pytláctví snížily počet na nyní odhadovaných 650, z nichž téměř všichni jsou nosorožci černí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.