0

Archeologové objevili staré ztracené velkoměsto

Izraelská správa pro památky informovala, že archeologové objevili trosky velkého starého města, jehož věk se odhaduje na více než 5 tisíc let. Informuje o tom zpráva na Phys.org.

Město bylo objeveno během příprav na výstavbu dálnice v blízkosti osady Hariš 50 km severně od Tel Avivu. Jeho plocha činila 65 hektarů a mělo šest tisíc obyvatel. Byla vykopána síť ulic, uliček a náměstí, také odvodňovací zařízení a sklady.  

Archeologové našli chrám a ohořelé kosti živočichů, zřejmě obětních. Mezi artefakty je hlava sošky, úlomky keramiky, křemíkové nástroje a kamenné nádoby. Podle archeologů jde o unikátní nálezy, jež svědčí o existenci organizované společnosti a sociální hierarchie. Dříve se mělo za to, že se v té době lidé věnovali zemědělství a teprve začínali budovat města.  

Pod troskami budov byly objeveny příznaky existence ještě staršího sídliště, jehož věk odhadli na sedm tisíc let.

Stará obchodní stanice v ČR

Na konci srpna jsme informovali o tom, že při výzkumu plánované trasy dálnice D11 nedaleko Hradce Králové archeologové z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové našli 7000 let starou obchodní stanici s kamennými nástroji.

„První etapa výzkumu probíhala do začátku léta 2017 a vzhledem k rozsahu stavby se jednalo o jeden z největších výzkumů v ČR. Jeho extrémní náročnost byla dána i tím, že se investor rozhodl zahájit výzkum najednou v celé trase budované dálnice. Druhá etapa je již o poznání klidnější. Pracuje se už jen na místech, která byla dříve pro výzkum nepřístupná,“ napsal archeolog Ladislav Rytíř.

K nejvýznamnějším objevům se řadí právě nález sídliště s keramikou z 5. tisíciletí před naším letopočtem. Zmíněné sídliště již archeologové znají z první etapy výzkumu, teď ale mají pracovní interpretaci, podle které by mohlo jít o obchodní stanici

„Koncentrace pravěkých artefaktů, jako jsou třeba kamenné nože, sekyrky a úštěpy, je skutečně vysoká," uvedl archeolog Radomír Tichý.

Zajímavé je, že třeba surovina k výrobě kamenných seker je pouze z Jizerských hor, nazývají ji metabazit typu Pojizeří.

„To dokládá orientaci pouze na tento zdroj, natolik se jevil tento kámen užitečný v mladší době kamenné. Oproti tomu surovina k výrobě štípaných nástrojů, lidově nepřesně známých jako pazourky, je daleko pestřejší. Donášela se z území dnešního Polska, v případě obsidiánu až ze Slovenska či Maďarska. V mladší době kamenné tedy každá osada musela být tak trochu obchodní stanicí,“ prohlásil Tichý.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.