0

Nadávky dělají člověka silnějším, oznamují britští vědci

Vidělo: 1575 lidí

Sportovci, kteří se před soutěží motivující nadáváním, jsou díky tomu skutečně silnější, oznamují britští medikové, kteří vystupují na meetingu Britské psychologické společnosti v Brightonu.

Richard Stephens z Univerzity v Kielu (Německo) a jeho kolegové našli 30 dobrovolníků. Každý z nich vyzkoušel jeden z typických testů na sílu nebo vytrvalost — jezdili na cyklotrenažéru do vyčerpání nebo cvičili s expandérem.

Polovinu účastníků experimentu požádali, aby si před začátkem testu zanadávali. Během cvičení vědci hlídali srdeční rytmus a další projevy fyziologické aktivity, které jsou spojené s činností sympatické nervové soustavy a které by podle předpokladů vědců mohli dovést dobrovolníky k tomu, že budou silnější.

Jak se ukázalo, nadávání opravdu dělá sportovce silnějšími — vyprodukovali o 10 % více energie během jízdy na cyklotrenažéru a o 20 % silněji cvičili s expandérem. Když vědci srovnali tyto výsledky s předpokládaným záměrem, čekalo na ně překvapení — vyšlo najevo, že motivace nadáváním a fyziologická reakce na nebezpečí mezi sebou neměly nic společného.

Projevilo se to tím, že frekvence srdečního rytmu, změna pulsu, arteriální tlak a elektrické vlastnosti kůže se nijak nelišily u sportovců, kteří během cvičení mlčeli a těch, kteří si nadávali. Proto příčina toho, proč nadávání člověka mobilizuje a dělá ho více vytrvalým, zůstává záhadou. Jak vtipkuje Stephens, „zatím do detailu nechápeme sílu sprostých výrazů".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.