0

Japonská sonda objevila na Měsíci tunel vhodný pro základnu

Vidělo: 1791 lidí

Japonští vědci z Ústavu kosmického prostoru a astronomických výzkumů Japonské aerokosmické agentury (JAXA) objevili na Měsíci obrovský tunel, který se může stát vhodným místem pro výstavbu základny kosmonautů, oznámila agentuře RIA Novosti mluvčí tiskové služby JAXA Adzusa Jabe.

„Údaje získala sonda Kaguja, která přistála na Měsíc v roce 2007 a sbírala informaci v průběhu roku a půl. Tehdy jsme ale neměli možnost takový rozbor uskutečnit. Stalo se to možné teprve za současné úrovně technologií. Ukázalo se, že v oblasti Mariových hor se nachází otvor o poloměru 50 metrů a stejné hloubky, který je spojen s několik desítek kilometrů dlouhým tunelem pod povrchem Měsíce".

Kdy rozebrali ukazatele radiace a teploty, vědci zjistili, že tunel chrání před výkyvy teplot a radiace, a odolá také úderům meteoritů. Všechny tyto faktory se pokládají za vážné překážky pro založení základny na Měsíci, dodali v JAXA.

Vědci si kromě toho domnívají, že tunel, který vznikl v důsledku výlevu sopečné lávy na Měsíci, může v sobě ukrývat důkazy toho, že dříve existovaly na satelitu Země magnetické póly, a dává naději na to, že se podaří objevit tak zvané těkavé látky včetně vody, anebo stopy po nich, podotkli v JAXA.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.