0

Lidé soucítí více se psy než s příslušníky vlastního druhu

Vidělo: 1537 lidí

Lidé mnohem více soucítí se psy než s příslušníky vlastního druhu, kteří se ocitli ve stejné tísnivé situaci. Vyplývá to z výzkumu vědců z Bostonské severovýchodní univerzity zveřejněného v časopisu Society & Animals.

Vědci ukázali 240 studentům novinový článek o útoku zločince s basebalovou holí. Oběť, kterou údajně objevila policie, utrpěla tržné rány, má zlomenou nohu a je v bezvědomí.

Vědci přitom během výzkumu „vyměňovali" oběti: jednalo se o roční dítě, třicetiletého dospělého člověka, štěně a šestiletého psa. Poté studenti procházeli test na empatii (schopnost se vcítit do pocitů druhé osoby — pozn. red.).

Zjistilo se, že všichni testovaní studenti stejně silně soucítili se štěnětem, psem a dítětem, ale mnohem méně s dospělým člověkem.

Na základě toho vědci dospěli k závěru, že lidé zaprvé přistupují k zvířatům jako k rovnoprávným členům své rodiny. „Nevnímali své psy jako domácí zvířata, ale spíše jako malé děti porostlé srstí nebo je považovali za stejné členy rodiny jako své děti," stojí ve výzkumu.

Zadruhé naši empatii pravděpodobně ovlivňuje naše vnímání bezmocnosti oběti. Tudíž jednou z možných příčin, proč dospělý člověk v této situaci vyvolává mnohem menší soucit, může být pocit, že si to možná zasloužil.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.