0

Inkové dělali trepanaci lépe než chirurgové 19. století, zjistili vědci

Vidělo: 1779 lidí

V době Incké říše dělali lékaři více úspěšných trepanací lebky než chirurgové v 19. století, uvádí se v článku uveřejněném v časopise World Neurosurgery.

Skupina amerických vědců v čele s neurologem Davidem Kushnerem prozkoumala asi 160 lidských lebek nalezených v okolí bývalé incké metropole Cuzco v Peru, které pocházejí z 15. a 16. století.

Jestliže nenašli vědci na okraji chirurgických otvorů stopy po zahojených jizvách, pacient podle jejich názoru po operaci zemřel. A když našli hladkou zahojenou kost, žil pacient po operaci nejspíše ještě několik měsíců nebo let.

Vědci prozkoumali všechny vzorky a dospěli k závěru, že operaci přežívalo asi 83 % pacientů. Například za občanské války v USA v 19. století prováděli chirurgové, kteří využívali analogické léčebné metody, jen něco přes 50 % úspěšných trepanací.

Vědci označili tyto výsledky za úžasné a dodali, že vzorky lebek svědčí o tom, že někteří pacienti přežili až pět podobných operací.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.