0

Vědci vysvětlili původ záhadného objektu poblíž Mléčné dráhy

Vidělo: 1393 lidí

Mezinárodní skupina astronomů z USA a Španělska vysvětlila původ astronomického objektu Segue 1, který je považován za trpasličí sféroidní galaxii či kulovou hvězdokupu. Podle vědců je mnohem pravděpodobnější, že Segue 1 představuje galaxii zasaženou gravitací Mléčné dráhy. Informovala o tom publikace Science Alert.

Segue 1 je tmavý souputník naší galaxie a jeho svítivost není větší než celková svítivost 300 Sluncí. To je pro typickou kulovou hvězdokupu velmi málo. Skládá se ze starých hvězd s nízkým obsahem kovu, což poukazuje na to, že možná galaxie vnikla v časné fázi vesmíru, kdy první či druhá generace hvězd ještě nebyla supernovami a syntetizovala a šířila těžké prvky.

Vědci vypočítali dráhu Segue 1 a vysvětlili, že objekt se kolem Mléčné dráhy otáčí rychlostí 600 milionů let. To je typické právě pro trpasličí galaxie. Podle toho nejpravděpodobnějšího scénáře jejího vzniku, byla Segue 1 zachycena naší galaxií zhruba před 8 miliardami let. Druhá varianta předpokládá, že hvězdokupa byla souputníkem, který se srazil s Mléčnou dráhou mnohem větší galaxie, avšak pravděpodobnost tohoto tvrzení představuje jen 25 %.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.