0

Halloween: přes roky, přes století

Vidělo: 11 007 lidí

Věří se, že Halloween vznikl v kultu Keltů, kteří měli čtyři jasně dané začátky ročních období.

V noci z 31 října na 1 listopad se mnozí lidé po celém světě po USA a Kanadě chystají oslavit Halloween, pohanský svátek, který je dnes plný nejen strachu a hrůzy, ale také zábavy a slavnostní atmosféry.

Podívejte se v naší galerii, jak se oslavoval tento děsivý i veselý podzimní svátek po celém světě během posledních desetiletí.

Jeden z nich je svátek Samhain, který byl oslavován 31. října, znamenal příchod zimy a měl zemědělský a sezónní význam.

V noci na 1. listopad se uskutečnilo oslavení Nového roku. V tuto noc, podle staré víry Keltů, se otevřely dveře živých a mrtvých a obyvatelé druhého světa se vydali na zem.

Aby se Keltové nestali obětí duchů a strašidel, uhasili oheň ve svých domovech a oblékli si zvířecí kůže, aby vyděsili nezvané hosty.

Halloween se slaví nejvíce v USA a Kanadě, kde je nejpopulárnější.

Ve Spojených státech je Halloween svátek, při kterém se prodá nejvíce bonbónů, a druhý po Vánocích podle celkového obratu prodeje dárků.

Má dokonce vlastní hlavní města, Los Angeles a New York, kde se v tento den konají nejživější a nejpestřejší festivaly a karnevaly.

Halloween v Greenwich Village, New York, 2017

Doplňky amerického Halloweenu jsou svítilna z dýně Jack-o-lantern a tradice prosit o sladkosti Trick or treat.

V Německu se Halloween oslavuje o neméně barevně. Hrad Frankenstein v Darmstadtu (federální stát Hesensko) zve tisíce lidí oblečených jako příšery v noci na 1. listopad. Místní obyvatelé věří, že v noci se na střeše hradu objevuje duch majitele.

Ve Francii se v Disneylandu v Paříži a ve městě Limoges, kde každý rok přijíždí více než 30 tisíc lidí, uskuteční památeční přehlídka goblinů, upírů a duchů, kteří osvětlují svou cestu dýňovými svítilnami.

Žena pomáhá muži oblečenému v obleku křesla zkontrolovat čas na telefonu na oslavě Halloweenu v New Yorku v roce 2006

Fanoušci Halloweenu jsou i v Česku. Každý rok se děsivé strašidla, čarodějnice a upíři procházejí ulicemi Prahy a gotická architektura je jako stvořená pro tento svátek.

Umělci žonglují krvavýma rukama před návštěvníky během představení na Halloween ve městě Osaka, Japonsko, 2002

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.