0

Tohle už nikdy neuvidíte: Světově proslulé památky, které zmizely

Vidělo: 1518 lidí

Výjimečná památka pozdního starověku Chrám Baal Shamin v historickém městě Palmýra v Sýrii. Radikálové z teroristické organizace Islámský stát jej v roce 2015 vyhodili do vzduchu.

Světově proslulé sochy Buddhů v provincii Bámján na území Afghánistánu, nejslavnější pláž světa Maya Bay v Thajsku či mayské pyramidy v Belize. To je jen výčet některých míst ze „ztracených“ památek, které si nyní můžete na Gloobalu prohlédnout alespoň na fotografiích.

Podle údajů světové organizace UNESCO je v současné době ohroženo až 55 světoznámých historických objektů. Mezi nimi jsou například středověké památky v Kosovu (tři pravoslavné kláštery a jeden kostel), starobylé město Leptis Magna v Libyi, Velká čínská zeď a mnohé další.

Kromě toho bychom sem mohli zařadit také Benátky, Mrtvé moře a určitou ochranu potřebuje i Antarktida. 

Thajská zátoka Maya Bay, která je mimo jiné známá také z filmu Pláž s Leonardem DiCapriem, je nyní kvůli velké popularitě turistů uzavřena. Uvádí se, že dané omezení potrvá až do roku 2021.

 

Vodopády Guaira (Saltos del Guaira) se nacházely na hranici mezi Paraguayí a Brazílií. Přírodní památka se skládala z osmnácti vodopádů, které tvořily sedm kaskádových skupin, jejichž celková výška činila 114 metrů.

 

Zničení pyramidy Nohmul v Belize.

 

Jedna z největších mayských pyramid v Belize, která byla součástí 2 300 let starého komplexu Nohmul, byla nenávratně zničena buldozery. Pozůstatky pyramidy posloužily jako drť do základů budovaného silničního projektu.

 

Skála Duckbill ve státě Oregon se stala turistickou atrakcí díky svému neobvyklému tvaru, 2014.

 

Před třemi lety do areálu však proniklo několik vandalů a tuto přírodní památku zničilo, 2016.

 

Sochy stojících Buddhů vytesané do skalního masivu v Bámjánském údolí v Afghánistánu, 1997.

 

V roce 2001 byly sochy zničeny hnutím Tálibán. Snímek roku 2010.

 

Obří ledovec Chacaltaya v Bolívii, 2005

 

Poté, co ledovec Chacaltaya roztál, se změnil v obyčejnou náhorní plošinu, 2009 rok.

 

 Skála El Dedo de Dios ve Španělsku před bouří. Tato španělská atrakce přitahovala pozornost mnoha turistů až do roku 2005. 

Poté důležitá část skály, kvůli tropické bouři, odpadla.

 

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.