0

Čína vypustila raketu z plovoucího kosmodromu

Vidělo: 1386 lidí

5. června v 12:06 místního času byla z plovoucí plošiny ve Žlutém moři u pobřeží Šan-tungu vypuštěna raketa Dlouhý pochod 11. Je to její sedmý start, ale jde o první z vody.

Nosná raketa na tuhé pohonné látky, kterou vyvinula Čínská akademie vesmírných technologií na základě balistických raket DF-31, má čtyři stupně. Je určena na vypouštění satelitů o hmotnosti do 700 kg na heliosynchronní dráhu. První let proběhl v září 2015, tehdy byly na palubě rakety čtyři vesmírné aparáty. Nyní se jejich počet rozrostl na sedm. Mezi nimi je cubesat na snímání Země, satelit s dálkovým průzkumem Jilin 1 a experimentální komunikační satelit Tianqi 3. Zařízení budou provádět testy, zpracovávat mezisatelitní komunikační technologie a měřit rychlost mořských větrů.

Dlouhý pochod 11 s délkou 21 metrů úspěšně vzlétl z plošiny o rozměrech 110x80 metrů. Technologie vypouštění a přistávání vesmírných aparátů na vodě poskytuje mnoho výhod oproti zemským analogům. Například raketa může být lokalizována blíže k rovníku, kde rotace Země přirozeně poskytuje zvýšení rychlosti a snížení množství paliva nutného k dosažení oběžné dráhy. Je pravda, že ne všichni odborníci souhlasí s vhodností této metody ve vztahu k Dlouhému pochodu 11.

„Za stejných podmínek je levnější a snazší raketu vypustit ze země, protože taková malá raketa nemá potenciál v segmentu startů na geostacionární dráhu. A pro všechny ostatní segmenty - starty na nakloněné oběžné dráhy, oběžné dráhy vesmírného internetu, k Mezinárodní vesmírné stanici, podle pilotovaných programů - nezáleží na šířce výchozího bodu,“ řekl Andrej Ionin, člen korespondent Ruské akademie kosmonautiky Konstantina Ciolkovského.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.