0

Pentagon ukázal „důkazy“ útoků Íránu na tankery

Vidělo: 1333 lidí

Americká armáda zveřejnila video, kde podle jejich verze íránská armáda odstranila nevybuchlou minu od poškozeného tankeru v Ománském zálivu. Zveřejněné černobílé video s nízkou kvalitou ukazuje loď s lidmi na straně tankeru, nápisy a vlajky jsou nerozeznatelné.

Video bylo rozšířeno americkým centrálním velením. Trvá 1 minutu 39 sekund a skládá se z několika záznamů pořízených v různých časech z různých úhlů a v různých přiblíženích.

Zástupci americké administrativy dříve informovali televizi CNN, že íránská armáda se pokusila skrýt důkazy o svém zapojení do incidentu tím, že odstranila minu z tankeru. Zástupce Ústředního velitelství Bill Erban zároveň řekl, že íránská armáda odstranila nevybuchlou minu z tankeru poté, co to nahlásila posádka.

Podle Erbana přijalo americké námořnictvo nouzové signály od tankerů Altair a Kokuka Courageous ve čtvrtek v 06.12 a 07.00. Námořníci z Kokuka Courageous opustili loď poté, co si po prvním výbuchu všimli objektu na palubě, který považovali za nevybuchlou minu.

V 8.09  bylo po nouzovém signálu v oblasti incidentu zaznamenáno mnoho lodí Íránského islámského revolučního gardu (IRGC), sdělil americký důstojník. Podle něj íránské lodě přijaly na palubu lidi z Altair a pokusili se také vzít námořníky z Kokuka Courageous, ale předstihla je americká loď Bainbridge.

Video s íránskými námořníky na lodi IRGC, kteří údajně odstraňují minu z tankeru Kokuka Courageous, bylo natočeno v 10.16, řekl Erban.

Dříve americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že Spojené státy považují Írán zodpovědným za útoky na tankery v Ománském zálivu. Spojené státy poslaly raketový torpédoborec do Ománského zálivu v souvislosti s útokem na tankery.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl, že obvinění USA z účasti Íránu na útocích na tankery jsou neopodstatněná. Oficiální zástupce ministerstva Abbas Mousavi poznamenal, že Írán je zodpovědný za zajištění bezpečnosti Hormuzského průlivu a v nejkratším možném čase přišel na pomoc námořníkům v nouzi a samotný incident je alarmující.

„Zdá se, že pro pana Pompea a pro další americké úředníky je nejjednodušší obvinit Írán z podezřelého incidentu s ropnými tankery,“ řekl Džavád Zaríf.

Íránská a arabská média ve čtvrtek informovala, že ropné tankery Front Altair a Kokuka Courageous byly napadeny v Ománském zálivu. Podle některých informací došlo k torpédovému útoku, v důsledku čehož došlo k výbuchům a požáru na lodích, neexistuje ale žádné oficiální potvrzení.

Členové posádky Front Altair byli evakuováni do Íránu. Námořníci z tankeru Kokuka Courageous, najatého japonskou lodní společností, jsou na palubě raketového torpédoborce US Navy Bainbridge.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.