0

Evropská raketa Vega se satelitem SAE po startu selhala

Vidělo: 1390 lidí

Start nosné rakety Vega z kosmodromu v Kourou s vojenským satelitem Spojených arabských emirátů na palubě skončil neúspěšně, protože se posunula trajektorie letu, uvedla výkonná viceprezidentka francouzské společnosti Arianespace Luce Fabregettová.

Dříve se uvádělo, že raketa ve čtvrtek v 03:54 ráno odstartovala. Zpočátku byl start rakety se satelitem naplánován na 6. července, ale musel být odložen na 8. července kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, protože nad Guyanským kosmickým centrem ve vysoké nadmořské výšce silně foukalo. Špatné počasí vedlo ke zrušení i druhého startu.

„Jak jsme viděli, asi dvě minuty po startu… došlo k výrazné anomálii, která vedla ke ztrátě mise. Jménem Arianespace bych chtěla vyjádřit svoji nejhlubší omluvu našim zákazníkům za ztrátu nákladu," řekla Fabregettová.

Dodala, že Arianespace poskytne podrobnější informace o incidentu po provedení analýzy toho, co se v předchozích hodinách stalo.

Satelit měl být pro Spojené arabské emiráty desátým na oběžné dráze Země. Do roku 2020 chtějí emiráty 12 satelitů.

SAE investuje značné prostředky do rozvoje vesmírného programu, který zahrnuje také plánované vypuštění prvního kosmonauta SAE na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz a vypuštění sondy na Mars v roce 2020.

Vesmírné středisko Guyana je evropský kosmodrom, který se nachází v blízkosti města Kourou ve Francouzské Guyaně. Jeho umístění v blízkosti rovníku poskytuje 15% výhodu v užitečné zátěži ve srovnání se starty na východním směru z amerického kosmického centra na mysu Canaveral a 40% výhodu při startu z kosmického centra Bajkonur.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.