0

Mosul po třech letech války

Zobrazeno: 11 963

Americkým vojenským jednotkám během rozhodující bitvy za Mosul v Iráku činily problémy sdílení záběrů z bitevního pole, uváděl list The Wall Street Journal s odkazem na výzkum amerických vzdušných sil.

 

Teroristická organizace IS obsadila v roce 2014 rozsáhlé území v Iráku včetně druhého největšího města v zemi Mosul. V roce 2017 po rozsáhle operaci byl Mosul osvobozen.

Ale za jakou cenu?

 

Jako další problém, kterému musela americká armáda čelit, výzkum zmiňuje pomalou reakci na hrozbu ze strany dronů Islámského státu, spoléhání na nájemné vojáky a náročné manévrování a poskytování lékařské pomoci v úzkých ulicích Mosulu.

 

Satelitní snímky iráckého Mosulu z července 2017 a listopadu 2015. Uprostřed je velká mešita an-Núrí.

 

Výzkum rovněž zmiňuje, že zůstávají otevřené otázky ohledně efektivity leteckých úderů a používání dělostřelectva v „podmínkách hustě osídleného města“

 

Dalším nedostatkem operace bylo shazování písemných vzkazů pro účely komunikace s civilním obyvatelstvem.

 

Mnoho vzkazů se nedostalo k adresátům nebo se ocitaly v rukou jiných kmenů a komunit, než měly.

 

Následky byly někdy katastrofické, stojí ve výzkumné zprávě.

 

Během bitvy o irácké město Mosul zahynulo více než 40 tisíc civilních obyvatel. S odkazem na referát kurdské rozvědky to řekl v interview pro The Independent Hošjár Zebárí, bývalý ministr ekonomiky a zahraničních věcí Iráku.

 

Podle údajů Kurdů smrt nevinných lidí způsobila těžká palba pozemních jednotek irácké armády, nálety koalice v čele s USA a činnost teroristů organizace Islámský stát, okupujících město.

 

Jak uvádí Zebárí, nejvíc obětí a destrukcí způsobilo rozsáhlé ostřelování ze strany vládních jednotek.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.