0

Sonda Juno pořídila jedinečné záběry obrovských Jupiterových cyklon

Vidělo: 1998 lidí

Sonda pořídila detailní záběry obrovského shluku cyklon na severním pólu Jupiteru. Díky nim vědci dokáží lépe pochopit záhady pólů plynového obra.

Infračervený mapovač polárních září (JIRAM) sondy zachytil infračervené světlo hluboko v atmosféře planety. Díky němu dokážeme zjistit, co se děje 70 km hluboko v Jupiterových mracích.

Sonda přinesla záběry devíti cyklon na severním pólu planety. Každá má průměr 4 000 až 4 600 km. Vědci doufají, že dokážou porozumět tajemným silám zuřících planetárních bouří.

„Před tím, než jsme k planetě vyslali Juno, tak jsme mohli pouze hádat, jak Jupiterovy póly vypadají," řekl Alberto Adriani, z Ústavu vesmírné astrofyziky a planetologie v Římě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.