0

Bylo odhaleno tajemství maličké egyptské mumie

Vidělo: 1742 lidí

Vědci z Kanady a Velké Británie pomocí rentgenové mikrotomografie zjistili, že mumie „jestřába“, stará asi 2100 let, je ve skutečnosti mumií dítěte s množstvím patologií, které se narodilo mrtvé.

Jak je uvedeno na webu Univerzity Západního Ontária (UWO), exponát se od roku 1925 nachází v Maidstonském muzeu ve Velké Británii. Maličká egyptská mumie byla dlouho považována za mumii jestřába, ale ukázalo se, že ji vědci na samém počátku nesprávně identifikovali.

V roce 2016 muzeum zahájilo výzkum, který prováděl tým pod vedením Andrewa Nelsona z Univerzity Západního Ontária (UWO). Pomocí rentgenové mikrotomografie bylo zjištěno, že exponát je mumií chlapečka, který zemřel přibližně v 23.-28. týdnu těhotenství.

Byly u něho objeveny patologie, především značně deformovaná lebka. Přitom kostra a prsty byly vytvořeny správně. Objevené poruchy nitroděložního vývoje jsou typické pro anencefálii — stav, při němž následkem působení škodlivých faktorů okolního prostředí se u dítěte nevytváří mozek a lebeční klenba.

Vědci předpokládají, že právě podivný vzhled mrtvého novorozeněte byl důvodem, proč se rodina rozhodla ho mumifikovat. Mimochodem, věda zná ještě jednu takovou mumii, popsanou v roce 1826.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.