0

Byl dokázán nebezpečný vliv noční práce na zdraví

Vidělo: 1323 lidí

Vědci z univerzity v Montrealu (Kanada) zjistili, že ženy, které pracují v noci, mají zvýšené riziko rakoviny prsu. To bylo uvedeno v tiskové zprávě na MedicalXpress.

Studie zahrnovala více než 13 000 žen z Austrálie, Kanady, Francie, Německa a Španělska. Průměrný věk žen byl 55 — 59 let. U 6,1 tisíc dobrovolnic byla diagnostikována rakovina prsu. Mezi všemi účastnicemi studie byl také proveden průzkum pro určení rizikových faktorů pro vznik zhoubných nádorů.

Ukázalo se, že pravděpodobnost vzniku rakoviny pozitivní na estrogenní receptor (ER-pozitivní) a rakoviny mléčné žlázyHER2-pozitivní se zvyšuje s počtem nočních hodin strávených v práci. U žen, které pracují tři hodiny po půlnoci, se tedy riziko zvyšuje o 12 %. Desetihodinová noční směna více než třikrát týdně zvyšuje riziko o 80 %.

Současně se indikátor vrátí k normálu až dva roky po opuštění noční směny. Vědci vysvětlují toto spojení porušením cirkadiánních rytmů a překážením sekrece hormonu melatoninu, který má protinádorový účinek.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.