0

Alkoholik není alkoholička! Proč alkohol jinak ovlivňuje muže a ženy?

Ve státě Oregon (USA) na místní Univerzitě zdraví a vědy profesorka Deborah Finnová a její kolegové zjistili, zda existují genderové rozdíly v reakci organismů na ethanol, informuje Kommersant.

Doopravdy existují. Ženský mozek, který cítí přebytek alkoholu, to signalizuje organismu hormonálním a imunitním systémem, na rozdíl od ženského mozku mužský přenáší informace nervovým systémem.

V mozku je místo, které je zodpovědné za všechny druhy závislostí, jako je například alkohol. To znamená, že když člověk vypije alkohol, jako reakce v této části mozku vzniká exprese genu — začínají se produkovat proteiny. Část mozku, o které se zmiňovali vědci, se nazývá párové jádro (nucleus accumbens), hraje důležitou roli v závislostech, agresi a strachu člověka.

Vědci identifikovali 384 genů, které se podílejí na tvorbě závislostí. 106 genů se podílí na reakci na alkohol, ale pouze 14 genů je společných jak pro muže, tak pro ženy.

Profesorka Finnová vysvětluje, proč je její výzkum důležitý. Je nyní jasné, že by se mužský a ženský alkoholismus měl léčit odlišnými přístupy. Vědci z Oregonu se dokonce pokusili farmakologicky ovlivnit situaci a zjistili, že látky, které mohou ovlivnit mužský mozek, nemají žádný vliv na ženský — a naopak.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.