0

Potravinové doplňky nejsou efektivní! Spíše vám uškodí, uvádí američtí vědci

Vědci Lékařské fakulty Harvardovy univerzity v Bostonu zjistili, že většina dietních potravinových doplňků obsahuje potenciálně nebezpečné a neschválené léčivé preparáty. Informuje o tom tisková zpráva na MedicalXpress.

Podle vědců přes tisíc značek potravinových doplňků obsahuje nežádoucí látky. Za poslední desetiletí pracovníci amerického zdravotnického systému zveřejnili přes 700 varování o prodeji biologicky aktivních preparátů, které obsahují neschválené složky. Navíc Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) objevil, že v 98 % případů na balení doplňků chybělo označení s varováním o přítomnosti takových látek.

V období 2007 až 2016 46 % potenciálně nebezpečných doplňků připadlo na látky, které posilují pohlavní funkce a obsahují sildenafil, 41 % připadlo na doplňky, které napomáhají hubnutí a obsahují pro oběhovou soustavu nebezpečný sibutramin (prostředek na potlačení chuti), a 12 % patřilo preparátům se steroidy, které napomáhají růstu svalové hmoty. Zároveň 57 % všech varování lékaři vydali po roce 2012, což ukazuje zhoršení situace.

Podle odhadů více než polovina dospělých Američanů přijímá dietní doplňky. Podle FDA tyto látky, které zahrnují vitamíny, minerály, byliny a aminokyseliny, nejsou efektivní v léčbě a prevenci proti jakýmkoliv nemocem. Jsou kvalifikovány jako potraviny a nejsou kontrolovány jako léky, což zvyšuje riziko nežádoucích vedlejších účinků.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.