0

Vědci uvedli tři desítky léků nebezpečných pro plíce

Vidělo: 1866 lidí

Lékaři z Velké Británie zjistili, že téměř třicet léků, jež jsou dnes široce používány při léčení artritidy, rakoviny a řady dalších chorob, může značně zhoršit stav plic pacientů. Jejich závěry a doporučení byly zveřejněny v Journal of Clinical Medicine.

Některé léky mohou podráždit tkáně plic, způsobit zápal a zarůst pojivovou tkání, píše John Waterton z Manchesterské univerzity (Velká Británie).

Symptomy podobné choroby, kterou lékaři označují zkratkou DIILD, se začínají projevovat až několik let po jejím vzniku, což komplikuje diagnostiku a pátrání po možných „vinících" jejího vývinu. Podle britských zdravotníků si vědci myslí, že může být způsobena třemi stovkami různých přípravků nespojených s infekcemi plic nebo s problémy jejich fungování.

Waterton a jeho kolegové potvrdili, že hned tři desítky „podezřelých" z tohoto seznamu působí na dýchací ústrojí podobným způsobem, zanalyzovali přes 6 tisíc případů vývinu DIILD zveřejněných ve 150 publikacích ve vědeckých časopisech.
Britští lékaři porovnali počet užívání různých léků s počtem nositelů DIILD mezi nimi a zjistili, že nejčastěji jde o pacienty, kteří brali léky proti rakovině. Přibližně polovina z nich, jak zjistili vědci, měla problémy s plícemi.

Podobný trend se dal pozorovat u lidí, kteří brali léky proti revmatismu a srdečním chorobám. Něco podobného bylo také příznačné pro nosiče chronických bakteriálních infekcí močopohlavní soustavy a plic, kteří to léčili dvěma antibiotiky, nitrofurantoinem a daptomycinem.

Všechny tyto přípravky, zdůrazňují vědci, zdaleka ne vždy způsobily DIILD, pravděpodobnost jeho vývinu závisela na dávce a délce užívání. Z toho důvodu se nemají lékaři vzdát jejich použití ve své praxi, i když, existují-li alternativní způsoby léčby, měli by je uplatnit, píše na závěr Waterton a jeho kolegové.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.