0

Vědci zjistili, jak škodí káva a čaj těhotným ženám

Kofein má na svědomí zmenšení velikosti plodu u těhotných žen. K takovému zjištění dospěli irští vědci. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Odborníci analyzovali údaje celkem 941 matek a jejich dětí. Bylo zjištěno, že pro téměř polovinu (48 %) těhotných žen byl hlavním zdrojem kofeinu čaj a více než třetina žen (38 %) v těhotenství pila kávu.

V důsledku toho si vědci vytvořili následující obrázek — kvůli každé další stovce miligramů kofeinu, která byla denně konzumována, se v prvním trimestru váha novorozence zmenšila o 72 gramů. Také růst a délka obvodu hlavičky byly menší, stejně jako tzv. gestační věk (období, které dítě od okamžiku početí strávilo v děloze).

Děti matek, které konzumovaly hodně kofeinu, vážily po narození asi o 170 gramů méně než novorozenci, jejichž matky pily kávu a čaj jen minimálně. Navíc u žen, které užívaly velké množství kofeinových nápojů, byla větší pravděpodobnost, že budou mít během porodu komplikace.

Jako normu stanovili odborníci 200 miligramů kofeinu denně. Vědci ale zdůrazňují, že i malá dávka kofeinu ovlivňuje plod.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.