0

Lékaři zveřejnili neobvyklé plus přiměřeného pití alkoholu

Vědci došli k závěru, že Italové pijící malé dávky alkoholu se mnohem méně dostávají do nemocnic než úplní abstinenti nebo alkoholici. Tento závěr byl zveřejněn v časopise Addiction.

„V žádném případě nenaznačujeme, že všichni abstinenti musí hned začít pít. Z druhé strany náš výzkum ukazuje, že vliv alkoholu na zdraví člověka nejde popsat jedním slovem," oznámil Ken Mukamal z Harvardské univerzity (USA).

V posledním desetiletí vědci zveřejňují několik desítek výzkumů, jehož autoři informovali o souvislosti mezi konzumací alkoholu a vývinem rakoviny. Z druhé strany zase vědci píší i o opaku. Podle nich lidé, kteří pijí malé dávky vína a piva, průměrně žijí déle než alkoholici i absolutní abstinenti.

Mukamal a jeho kolegové zjistili, že ve skutečnosti není všechno tak jednoznačné, pozorovali asi 21 tisíc Italů v průběhu sedmi let.

Vědce zajímalo to, jak různá specifika v jejich životě, včetně diety, zlozvyků, finančního zajištění a vzdělání, ovlivňují pravděpodobnost vzniku vážných problémů se srdcem a žilami.

Za celou dobu pozorování se účastníci tohoto projektu dostali do nemocnic téměř 13 000krát, což lékařům dovolilo odhalit souvislosti.

Nečekaně se ukázalo, že alkohol ne vždy napomáhal rozvoji nemocem krevního oběhu a různým forem rakoviny. Takové problémy měli pouze Italové, kteří denně vypili více než 48 gramů alkoholu — asi o 74 % častěji prožívali srdeční záchvaty, o 36 % častěji se u nich objevila rakovina.

Z druhé strany úplní abstinenti a lidé, kteří přestali pít, asi o 11 % a 19 % častěji vyhledávali lékaře z různých důvodů, a o 14 % a 48 % častěji měli problémy se srdcem a žilami než mírně pijící Italové.

Podobné neobvyklé vlastnosti malých dávek alkoholu podle Mukamula mluví o tom, že nelze jednoznačně říct, jestli alkohol zdraví člověka ovlivňuje pozitivně nebo ne. Jinými slovy je nutné každý aspekt jeho vlivu zkoumat zvlášť.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.