0

Jed tohoto zvířete umožní vytvořit léky nové generace

Ve složení jedu tropických mořských sasanek byly objeveny efektivní enzymy, které je možné použít k výrobě nových prostředků ke snížení cukru v krvi. K takovým závěrům došli vědci z Tichooceánského institutu bioorganické chemie G. Jeljakova akademie věd (TIBOCH RAV).

Získané výsledky se mohou stát základem nových léků k léčení pacientů s cukrovkou druhého typu. Podle údajů Světové zdravotnické organizace tímto onemocněním trpí kolem 8 % obyvatel planety. Byly objeveny rovněž bílkoviny, které mají analgetický účinek na receptory bolesti.

Vědci provedli rozbor jedu tropických mořských sasanek (Heteractis magnifica — sasanka velkolepá). Tito živočichové jsou dávní mořští dravci, kteří se objevili před 800 miliony let. Mořské sasanky žijí pouze ve vodním prostředí, většina z nich se přichytí k povrchu půdy nebo kamene, pouze některé se začaly zahrabávat. Živí se různými korýši a rybami, které loví pomocí svých jedovatých chapadel.

Dotek většiny druhů mořských sasanek není pro člověka silně bolestivým. Souvisí to s tím, že evolučně byly mořské organismy a savci vždy rozděleni. S cílem přežití přizpůsobily mořské sasanky složení svého jedu k objektům lovu nebo na ně útočícím dravcům. Člověk nepatří ani k jednomu z nich.

Jed sasanek je složitá směs složená z množství různorodých aktivních látek. V tom spočívá jedna z předností využití jedu mořských sasanek k hledání nových léků.

Vědci z TIBOCH RAV zjistili, že jed sasanky obsahuje mnoho biologicky aktivních peptidů složených z aminokyselin. Některé peptidy se mohou stát prototypy k výrobě nových farmaceutických preparátů. Například toxiny jedovatých zvířat mohou být používány jako léky proti bolesti. Látky, které jsou součástí jedu, jsou účinné při léčení autoimunitních onemocnění, která zasahují imunitní systém nebo celý organismus.

V jedu sasanky byly také objeveny účinné inhibitory amyláz — enzymy štěpící složité cukry. Mohou být využity k vytvoření nových léků ke snížení hladiny cukru v krvi, které jsou nezbytně nutné pro lidi trpící cukrovkou druhého typu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.