0

Hrnek, ze kterého každé ráno pijete kávu, vás může pomalu zabít, varuje Ministerstvo zdravotnictví ČR

Vidělo: 1305 lidí

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo varování o hrncích značky Smart Cook, které byly nalezeny ve vietnamském obchodě v Pardubicích. Měly mnohonásobně překročené limity uvolňování olova a kadmia, které mohou pomalu otrávit ledviny, játra nebo třeba i celý nervový systém. Informuje ministerstvo na svých oficiálních webových stránkách.

Jde o sadu skleněných šálků s dekorem barevných květin v pruhu. Země původu na obálce není uvedená, nápis 3 kusy jsou však psána v polštině, další nápisy na obálce jsou v češtině.

Ministerstvo varuje, že z okraje těchto hrnků se uvolňuje 13 miligramů kadmia a 190 miligramů olova. Podle předpisů jsou tyto ukazatele nebezpečné: v prvním případě je povolený limit 0,2 miligramu, ve druhém jsou to miligramy dva.

Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady předměty určené pro styk s potravinami musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí.

Ministerstvo před hrnky značky Smart Cook varovalo také těhotné ženy. „Detoxikace je pomalá a hrozí nebezpečí chronických otrav. U dospělých osob se trávicím ústrojím vstřebává až 10 % přijatého množství olova. U těhotných žen a malých dětí vstřebávání stoupá až na 40 %. Olovo prochází placentou, a proto je při expozici matky exponován i plod,” uvádí se ve zprávě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.