0

Byly zjištěny skutečné příčiny anorexie

Vidělo: 1308 lidí

Mezinárodní skupina vědců zjistila příčiny vzniku anorexie, jíž trpí 1 až 2 procenta žen a 0,2 až 0,4 procenta mužů, píše vydání Nature Genetics.

Výzkumníci rozebrali zdravotní stav 17 tisíc pacientů s touto poruchou a dospěli k závěru, že anorexie je hybridním onemocněním, k jehož vzniku přispívají jak psychologické, tak i fyziologické faktory včetně narušení metabolismu.

Dříve se považovaly metabolické poruchy, jejichž následky bývají cukrovka, anemie a jiné choroby, za následek, nikoli za příčinu anorexie.

Kromě toho se ukázalo, že anorexie jakožto psychická porucha se často spojuje s takovými nemocemi, jako je deprese, schizofrenie nebo úzkostná porucha.

Proto je při léčení anorexie třeba využívat komplexního přístupu.

V dubnu bylo informováno o tom, že američtí lékaři a odborníci z oblasti dietologie vybrali tu nejlepší dietu na rok 2019. Dané hodnocení bylo zveřejněno v časopise U.S. News & World Report.

Poté, co vědci analyzovali asi 40 nejpopulárnějších způsobů výživy z hlediska několika parametrů, dospěli k závěru, že tou nejlepší variantou je tzv. středomořská dieta.

Tento způsob stravy nejen, že napomáhá ke snížení tělesné hmotnosti, ale také napomáhá k menšímu nebezpečí vzniku kardiovaskulárních chorob a cukrovky, tvrdí odborníci. Mimo jiné vědci tuto dietu uznali za poměrně bezpečnou a jednoduchou. Navíc obsahuje všechny nezbytné prvky zdravé výživy.

Středomořský způsob stravy předpokládá konzumaci velkého množství čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin, ořechů, semen, těstovin a chleba z hrubé mouky. Rovněž se doporučuje omezit spotřebu červeného masa a raději dát přednost rybám a mořským plodům.

Na druhém místě se umístila dieta DASH (Dietní přístup k zastavení hypertenze), která, jak tvrdí odborníci, je obzvláště účinná pro celkové ozdravení organismu, stabilizaci krevního tlaku a pročištění trávicích orgánů. Dieta spočívá v částečném nebo úplném odmítání potravy obsahující sůl a v nahrazení potravin bohatých na sodík.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.