0

Vědci vyvinuli kalkulátor pravděpodobnosti úmrtí na koronavirus

Polští vědci vyvinuli kalkulátor pravděpodobnosti úmrtí na koronavirovou infekci. Mluvčí Pomorského vědecko-technologického parku Magdolena Malara-Świtońská sdělila novinářům, že jejich projekt „přihlíží k věku a pohlaví a také k informaci o 4 hlavních typech chronických chorob“.

Podle jejích slov se vývoje kalkulátoru zúčastnili také lékaři a epidemiologové.

K daným chronickým chorobám patří srdečně-cévní, hypertenze, cukrovka a onkologické choroby.

„Riziko úmrtí na covid velmi závisí na způsobu života a chorobách, které s tím souvisí, včetně obezity, cukrovky, hypertenze a jejich komplikací. Poslední údaje svědčí o tom, že úmrtnost lidí bez chronických chorob činí méně než 1% případů úmrtí na covid-19,“ sdělil hlavní autor kalkulátoru, doktor lékařských věd Piotr Bandosz.

Testování kalkulátoru ukázalo, že riziko úmrtí v případě nákazy koronavirem činí pro muže ve věku 30 let bez chronických chorob 0,03 %, pro ženy 0,02 %. Ve věku 80 let činí toto riziko pro muže s cukrovkou a onkologickou chorobou 25,86 %, pro ženy stejného věku a se stejnými chorobami 14,03 %. Podle posledních údajů byla koronavirová infekce objevena u 16 206 obyvatel Polska, zemřelo 803 lidí. Denní nárůst nakažených v ČR

V neděli v ČR přibylo 28 případů onemocnění koronavirem, což je o deset více než v sobotu. Celkem jich k nedělní půlnoci bylo 8123. Od dnešního pondělí v zemi startuje velká vlna uvolnění některých opatření, přijatých v souvislosti s pandemií koronaviru.

Podle informací resortu zdravotnictví za prodloužený víkend laboratoře odhalily 92 případů nákazy, což bylo o sedm méně než předchozí víkend. Úmrtí na následky nemoci covid-19 bylo po půlnoci 280, vyléčilo se 4474 lidí. V neděli přibyli dva mrtví s covidem-19, pod desítkou se denní počet úmrtí s covidem-19 drží od poloviny dubna.

Počet vyléčených lidí se v neděli zvýšil o dva a za prodloužený víkend o 19. Aktuálně je v Česku 3369 nemocných, což je o 64 více než před prodlouženým víkendem.

Pandemie covid-19

Úřady ČLR 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení covid-19. Dne 11. března pak generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) informoval o vyhlášení pandemie covid-19.

Pandemie covid-19 se rozšířila téměř do všech zemí. Podle dat WHO se nakazilo přes 4,1 milionu lidí, zemřelo přes 282 tisíc.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.