0

Lékař vysvětlil, jak předejít onemocnění ledvin

MUDr. Jevgenij Šilov, hlavní mimořádný nefrolog Ministerstva zdravotnictví RF, vysvětlil v komentáři pro noviny Argumenty a fakta, jak se vyhnout chronickému onemocnění ledvin.

Podle odborníka je proto nutné pravidelně sledovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi a také sledovat hmotnost, nedopustit, aby oblast pasu byla zaplavena tukem.

Kromě toho by měl být člověk fyzicky aktivní, nekouřit a nepít alkohol, správně se stravovat a nepřejídat se, řekl Šilov. Lékař varoval, že není dobré nadměrně užívat léky, neboť mnohé z nich mají nefrotoxický účinek.

Vysvětlil také, že hlavní příčinou chronických onemocnění ledvin jsou civilizační onemocnění: diabetes typu 2, hypertenze, metabolický syndrom, urolitiáza.

Podle Šilova je jejich vznik ovlivněn i věkem člověka: čím je starší, tím horší je stav jeho ledvin, což souvisí s hromaděním těchto chronických onemocnění.

Potraviny, které snižují nebezpečí vývoje cukrovky

Výzkumníci z Erasmus Univerzity v Rotterdamu v Nizozemsku a Školy veřejného zdravotnictví při Harvardově univerzitě v USA zjistili, že konzumace celozrnných krup snižuje riziko vývoje diabetu druhé typu.

Profesor Harvardovy univerzity Kim Brown a jeho kolegové rozebrali údaje z tří velkých výzkumů potravinových zvyků a zdravotního stavu pracovníků amerického zdravotnického systému. Celkem byly prozkoumány údaje více než 200 tisíc lidí. Za dobu průzkumu u nich bylo zaznamenáno přibližně 12 tisíc případů onemocnění cukrovkou druhého typu.

Výsledky průzkumu ukázaly, že se nebezpečí onemocnění snižuje, jsou-li nasycené mastné kyseliny, mono a vícenenasycené tuky, živočišné a rostlinné bílkoviny nahrazovány takzvanými kvalitními pomalými sacharidy.

K pomalým sacharidům patří celozrnné kroupy, zelenina a jiné potraviny s velkým obsahem buničiny. Mají nízký glykemický index, díky čemuž při spotřebě těchto potravin produkuje organismus méně insulinu. Pomáhá to zabránit prudkému zvýšení obsahu glukózy v krvi.

скачать dle 12.1
Štítky:lékař ledviny
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.