0

Genetici vypověděli, proč nefungují diety

Vidělo: 1424 lidí

Výsledky různých diet nezávisí na genetice konkrétního člověka, k tomuto výsledku dospěli výzkumníci z univerzity Texas A&M, jejich výsledky byly publikovány v magazínu Genetics.

Vědce k provedení výzkumu přinutila data, která svědčí o tom, že, nehledě na široké rozšíření různých diet a státních programů na dodržování zdravého stylu života, počet Američanů, kteří trpí obezitou, roste. Výzkumníci předpokládají, že v základu toho, jak reaguje organismus a stravu, leží individuální genetické zvláštnosti.Vědci používali uměle vypěstované druhy laboratorních myší se čtyřmi různými genetickými typy. Hlodavci dostávali čtyři nejpopulárnější druhy lidského jídla — západní (bohaté na tuky a sacharidy), ketogenní (s vyšším obsahem tuků, bílkovin a nižším obsahem sacharidů), středozemní (zrnové pokrmy s dodatkem červeného vína) a japonské (rýžové pokrmy s extraktem zeleného čaje).

Po šesti měsících pozorování vědci zachytili různý vliv diet na různé genetické skupiny. Takže, tři skupiny myší, které krmili středozemní dietou, se ukázaly být zdravé, čtvrtá začala být obézní s narušením výměny látek v organizmu. Hlodavci jedné ze skupin zůstávali zdraví, i když dostávali všechny druhy stravy, kromě japonské — kvůli ní u myší začaly selhávat játra.

Jako nejhorší pro všechny skupiny se ukázal být americký druh stravy. Ve dvou skupinách u myší se začala projevovat obezita. U hlodavců z jiných skupin byl zachycen růst tuku v játrech.

Autoři výzkumu jsou přesvědčeni o tom, že získaná data hovoří o tom, že univerzální dieta, která by byla vhodná pro všechny, neexistuje. Vědci mají v plánu vytvořit genetický test, který by umožňoval vytvářet dietu pro každého jednotlivě na základě informací o DNA člověka.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.