0

Byl objeven nový prasečí virus nebezpečný pro lidi

Vidělo: 1454 lidí

Nedávno objevený koronavirus PDCoV může nakazit člověka, varují vědci ve studii uveřejněné v časopise PNAS.

PDCoV je „příbuzným" atypické pneumonie a patří ke stejnému typu patogenů, jako jsou i SARS a MERS. Dříve byl tento virus objevován výhradně u ptáků, nedávno ho ale začali objevovat také u prasat. Nakažení virem tohoto typu mají stejné symptomy: kašel, problémy s dýcháním a neustálé odkašlávání. Po inkubačním období, které trvá 12 dní, začíná silná horečka. Nakažený přitom může zemřít jak na vysílení způsobené virem, tak i na průvodní infekce nebo komplikace.

„Zjistili jsme, že tento koronavirus může pronikat do buněk člověka a jiných živočichů. Teď musíme pochopit, jestli může přecházet z prasat na ptáky a naopak, a také jestli mohou zvířata nakazit člověka," vysvětlila Linda Saifová z univerzity Ohio.

V průběhu výzkumu vyšlo najevo, že se PDCoV „naučil" nakažovat prasata poměrně nedávno, přitom se jeho struktura podstatně nezměnila. Navíc pro nakažení buněk ptáka, prasete nebo člověka používá virus stejné „schéma vloupání" do buňky.

Zatím nebyl zaznamenán ani jeden případ nakažení člověka, vědci ale varují, že epidemie může začít každou chvíli.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.