0

Bylo objeveno nové nečekané nebezpečí sedavého životního stylu

Vidělo: 1458 lidí

Vědci na univerzitě v Miláně zjistili, že fyzická zátěž svalů nohou snižuje riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění.

Vědci na univerzitě v Miláně zjistili, že fyzická zátěž svalů nohou snižuje riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, včetně roztroušené sklerózy nebo atrofie míchy, a brání jejich progresu. Článek odborníků je publikován v časopise Frontiers in Neuroscience, tiskovou zprávu poskytl MedicalXpress.

Experiment, který trval 28 dní, byl proveden na myších, jejichž ocas byl přivázán ke kleci tak, aby se zvířata mohla volně pohybovat pouze na předních tlapkách. Během experimentu se hlodavci živili jako obvykle a nevykazovali známky stresu. Poté vědci analyzovali subventikulární oblast mozku, která produkuje nové neurony po celou dobu života organizmu.

Ukázalo se, že imobilizace zadních tlapek snížila počet neurálních kmenových buněk o 70 procent ve srovnání s kontrolní skupinou zvířat. Mnoho neuronů a oligodendrocytů, které slouží k izolaci nervové tkáně a pomáhají v přenosu impulzů, nebyly dostatečně vyzrálé.

Vědci dospěli k závěru, že cvičení nohou poskytuje generování signálů zajišťujících produkci zdravých nervových buněk. Nedostatek fyzické aktivity snižuje zásobu tkání kyslíkem, což vytváří anaerobní prostředí a mění metabolismus v neuronech na patologický. Kromě toho také klesá aktivita některých genů, včetně CDK5Rap1, který zodpovídá za normální fungování mitochondrií.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.