0

Vědci vyvrátili mýtus o bezpečnosti nikotinových elektronických cigaret

Vidělo: 1430 lidí

Vědci z Univerzitní kliniky spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko (UKSH) v Německu zjistili, že riziko při použití elektronických vaporizérů s nikotinem je pro cévy srovnatelné s rizikem při kouření obyčejných cigaret, v některých případech může být dokonce větší. Závěry vědců byly zveřejněny v časopise Vascular Medicine.

Výzkumu se zúčastnilo 15 aktivních kuřáků, kteří dávají přednost tradičním cigaretám. Byli rozděleni do tří skupin. První kouřila obyčejné cigarety, druhá elektronické vaporizéry s nikotinem a třetí elektronické cigarety bez nikotinu.

Půl hodiny před experimentem a dvě hodiny po něm měřili vědci ukazatele funkčního stavu cév: centrální a periferický krevní tlak a také parametry tuhosti cévních stěn.

V důsledku experimentu vědci zjistili, že vaporizéry s nikotinem měnily ukazatele stavu cév na delší dobu než obyčejné cigarety. Po obyčejné cigaretě byl zvýšený periferický tlak zaznamenáván v průměru 15 minut, vysoký srdeční rytmus v průběhu 30 minut, kdežto vaporizér s nikotinem zvyšoval oba ukazatele v průměru o 45 minut.

Kromě toho u lidí z obou skupin, kteří kouřili cigarety s nikotinem, se značně zvyšoval ukazatel tuhosti cévních stěn.

Podle slov vědců je pro detailnější výzkum potřeba více účastníků, avšak už teď se dá mluvit o nebezpečí kouření elektronických vaporizérů. Zdůrazňují rovněž, že elektronická cigareta není tak bezpečná, jak se dříve předpokládalo.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.