0

Vědci přišli na způsob, jak odvrátit poslední stádium rakoviny

Vidělo: 1543 lidí

Vědci z Tulanské univerzity ve Spojených státech zjistili, že některé typy již používaných léků mohou být účinné v boji proti vzniku metastází, které jsou charakteristické pro terminální stádium rakoviny. Tyto sloučeniny pomáhají zabránit přenosu chemických signálů přes exosomy mezi zhoubnými buňkami.

Tyto informace byly zjištěny na základě tiskové zprávy MedicalXpress.

Exosomy jsou mikroskopické váčky, které se skládají z lipidové membrány a obsahují molekuly bílkovin a RNA. Ukázalo se, že v exosomech vylučovaných rakovinnými buňkami se nachází látky, které stimulují růst nádorů. Například váčky mohou přepravovat onkogeny do sousedních buněk, čímž se zvyšuje jejich množení, nebo bílkoviny (např. MT1-MPP), které tvoří tkáň obklopující nádor, jsou citlivé na proniknutí karcinogenních buněk. Mimo to mohou exosomy obsahovat signalizační faktory, které brání aktivitě imunitního systému.

Vědci prozkoumali celkem 4 580 známých farmakologicky aktivních látek a léků schválených FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.). Vyšlo najevo, že celkem 22 z nich, včetně antibiotik, antifungálních a protizánětlivých preparátů, je schopno zabránit uvolňování exosomů z karcinogenních buněk prostaty a zpomalit tak vývoj nádoru.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.