0

Nizozemské úřady pomáhaly podezíraným z teroru v Sýrii, zjistila média

Vidělo: 1363 lidí

Nizozemská vláda pomáhala ozbrojené syrské skupině Džabhat aš-Šamíja, kterou dříve označila královská prokuratura za teroristickou, uvádí se ve vyšetřování Nizozemské televizní a rozhlasové korporace (NOS) a novin Trouw.

Podle výsledků vyšetřování posílaly úřady členům této skupiny zařízení, uniformy a nákladní automobily. Novináři podotýkají, že skupina byla označena za teroristickou v průběhu projednání kauzy obyvatele Nizozemska, který byl členem skupiny Džabhat aš-Šamíja. Mluvčí rezortu novinářům řekl, že prokuratura se stále ještě přidržuje tohoto stanoviska, může ale komentovat příslušnost skupiny k teroristům pouze v rámci konkrétního trestního stíhání.

Média oznámila, že kromě Džabhat aš-Šamíje pomáhaly úřady také jiným ozbrojeným útvarům, které se podílely na „vážných porušeních lidských práv" a na „spolupráci s extremisty". Názvy skupin se neuvádějí. Podotýká se, že seznam skupin a organizací, kterým byla pomoc poskytována, byl utajen, novináři však dokázali zjistit názvy skupin díly rozhovorům s asi stovkou očitých svědků.

Ve sněmovně reprezentantů nizozemského parlamentu prohlásili, že jsou touto zprávou „šokováni". Na ministerstvu zahraničí oznámili, že berou tyhle informace „velmi vážně", a zdůraznili, že to je jenom utvrdilo v rozhodnutí zastavit programy pomoci ozbrojené opozici, které bylo učiněno v minulém týdnu.

Nizozemská vláda dříve oznámila úplné zastavení pomoci opozičním skupinám a jiným organizacím v Sýrii v souvislosti s neefektivitou tohoto programu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.