0

Britský novinář zdiskreditoval západní mýty o situaci v Idlibu

Vidělo: 1319 lidí

U hranic syrské provincie Idlib nejsou pozorovány žádné přípravy k útoku syrské armády, uvádí novinář britského listu The Independent Robert Fisk.

Nehledě na veškerá varování ze strany Trumpa, OSN, Merkelové a Erdoganu o humanitární katastrofě, chemickém útoku a armageddonu se za dva dny cestování po celé hranici Idlibu autorovi nakonec nepovedlo objevit údajné až stotisícové vojsko, které má být připraveno u hranic provincie.

„Jediné masové skupiny, které jsem viděl, byly ovce a velbloudi u Aleppa," poznamenal Fisk a uvedl, že to však neznamená, že syrská vojska nemohou být v blízkosti fronty.

Novinář také počítal s tím, že uvidí vojáky s plynovými maskami, což by byl skutečný příznak blížícího se chemického útoku. Ani to však neviděl.

Redaktor také zpochybnil množství sil účastnících se konfliktu. Podle něj se počet bojovníků v Idlibu blíží spíše deseti tisícům než třiceti, o kterých mluví západní „experti".

Počet civilního obyvatelstva v provincii také zůstává otázkou, může činit jak 2,5 milionu, tak i tři miliony lidí. Údaje o počtu civilistů, kteří se nacházejí v osvobozeném Allepu, byly značně navýšeny, připomíná autor. Fisk dospěl k závěru, že nelze ohodnotit důvěryhodnost zpráv médií o intenzivních leteckých útocích na Idlib, protože žádný západní novinář odsud nevede přímé reportáže. Do „poslední bitvy" o Idlib je ale ještě daleko, i když v budoucnu k ní dojde, myslí si.

„Nelze říci, že na severní frontě je všechno beze změn. Ale válka tady ještě není," uzavírá novinář.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.