0

Bloomberg píše o konci „tyranie“ dolaru

Vidělo: 1267 lidí

Hegemonie dolaru se hroutí a světoví vůdci, kterým dříve stávající situace vyhovovala, se nyní snaží odmítat americkou měnu, píše agentura Bloomberg.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v září prohlásil, že situace, kdy jsou Evropané nuceni nakupovat své zboží za dolary, je absurdní, a francouzský ministr financí Bruno Le Maire otevřeně oznámil, že chce mít „zcela nezávislé" na USA finanční nástroje, připomíná agentura.

Bloomberg uvádí, že Rusko snižuje svá dolarová aktiva kvůli stoupajícímu riziku v mezinárodním obchodě a Čína hází rukavici dominantní americké měně na světových trzích a uzavírá kontrakty v juanech.

Taková změna v rovnováze sil je špatnou zprávou pro USA, předpokládá autor materiálu.

Bezprostřední riziko pro dolar spočívá v tom, že USA používají politiku finančních sankcí, a to i proti vlastním spojencům ve světě, uvádí Bloomberg.

Zástupci EU odpovídají na zasahování do své ekonomické suverenity tím, že pilně pracují na vytváření platebního systému, který by umožnil evropským společnostem obchodovat se zeměmi, proti nimž jsou vyhlášeny sankce, bez rizika odvetných opatření ze strany Spojených států, píše agentura.

Dokonce i v případě, jestliže Evropa v nejbližší době nevyřeší otázku, jak obejít americké sankce, samotná snaha již svědčí o hluboké nespokojenosti s nadvládou dolaru, která (nespokojenost — pozn. red.) stále stoupá, uvádí se v článku.

Jak uvádí Bloomberg, v současné chvíli je jednou z hlavních předností dolaru slabost konkurenčních měn: Evropa má řadu problémů a Čína je zatím opatrná ohledně otevřených kapitálových proudů a globálního obchodu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.