0

Bývalý polský ministr obvinil Rusko a Německo ze spiknutí proti Polsku

Vidělo: 1327 lidí

Spolupráce Ruska a Německa ve výstavbě Severního proudu 2 utahuje smyčku na krku Polska. Prohlásil to v rozhovoru pro televizní stanici TVP1 bývalý ministr obrany této země Antoni Macierewicz.

Za této situace se stává podle jeho názoru pro Polsko klíčovou otázkou svazek s USA, protože ani jedna jiná země mu v tom nemůže pomoci.

„Německo provádí politiku spojenectví s Ruskem, chtějí spolu utáhnout oprátku na našem krku pomocí Severního proudu 2. Chtějí zardousit jak Polsko, tak i střední Evropu, a udělat je navždy závislými na své hospodářské a politické moci," prohlásil Macierewicz.

Dodal, že Polsko bude moci zůstat nezávislým státem jenom, když budou na jeho území rozmístěny americké vojenské základny a když nebude Severní proud 2 realizován.

Obě tyto otázky jsou podle jeho slov klíčovými úkoly polské zahraniční politiky.

„Musíme pochopit, že v obou těchto otázkách poskytují Polsku podporu jenom USA," řekl.

Macierewicz přitom zdůraznil význam nadace amerického miliardáře George Sorose Open Society, která podporuje Polsko v těchto dvou otázkách zahraniční politiky.

Plynovod Severní proud 2 má přepravovat 55 miliard krychlových metrů zemního plynu ročně po dně Baltského moře. Bude procházet podél stávajícího plynovodu Severní proud přes teritoriální vody či výhradní ekonomické zóny zemí, které se nachází na pobřeží Baltského moře, tedy Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Ze všech těchto zemí se již čeká pouze na povolení Dánska.

Společnost Nord Stream 2 AG, která bude provozovatel plynovodu, podala v srpnu žádost na alternativní trasu, aby se vyhnula Dánsku.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.