0

Polsko podepsalo dvacetiletou smlouvu o dodávkách LNG z USA

Vidělo: 1591 lidí

Polská společnost PGNiG a americká Venture Global LNG podepsaly dlouhodobou smlouvu o dodávkách dvou milionů tun zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně v průběhu dvaceti let, oznámil šéf polské společnosti Maciej Woźniak.

Upřesnil, že dodávky se budou uskutečňovat podle formule Free on Board (FOB). To znamená, že polská společnost se stává majitelkou suroviny hned po vypravení zboží a sama bude určovat přístav určení.

Dva miliony tun — to je asi 25 tankerů ročně, po replynofikaci jsou to 2,7 miliardy metrů krychlových plynu.

Cena nebyla zatím oznámena. V září Donald Trump Varšavě slíbil dodávky obrovského množství LNG za slušnou cenu.

Bývalý ministr obrany Polska Antoni Macierewicz včera prohlásil, že Rusko a Německo výstavbou Severního proudu 2 utahují oprátku na krku Polska a snaží si podmanit jak Varšavu, tak i celou Evropu. Politik označil rovněž USA za jediného a hlavního spojence Polska.

Plynovod Severní proud 2 má přepravovat 55 miliard krychlových metrů zemního plynu ročně po dně Baltského moře. Bude procházet podél stávajícího plynovodu Severní proud přes teritoriální vody či výhradní ekonomické zóny zemí, které se nachází na pobřeží Baltského moře, tedy Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Ze všech těchto zemí se již čeká pouze na povolení Dánska.

Společnost Nord Stream 2 AG, která bude provozovatel plynovodu, podala v srpnu žádost na alternativní trasu, aby se vyhnula Dánsku.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.