0

Český expert srovnal vraždu Chášakdžího s kauzou Skripalových

Vidělo: 1465 lidí

Odborník na vnitřní bezpečnost, poradce pro oblasti bezpečnost, vyšetřování trestné činnosti a trestním řízení Pavel Opl na svém blogu na Idnes.cz porovnal vraždu saudského novináře Chášakdžího s případem Skripalových. Uvedl, že by státy měly reagovat tvrději.

Opl poznamenal, že v případě otravy Skripalových žádné důkazy o víně Ruska představeny nebyly, polovina světa však Rusko obvinila a vyhostila jeho diplomaty.

„Saudská kauza, kde byla bestiální vražda protirežimního novináře na konzulátu v Turecku zadokumentována a odvysílána, vedla pod tíhou důkazů k přiznání Saudů k tomuto neskutečnému činu," píše expert.

Podle něj vyšetřování tureckých služeb jasně poukazuje na vinu státních saudských struktur, viníci se však nyní skrývají ve své zemi a nejspíše neexistuje žádná naděje, že budou vydáni do Turecka k trestnímu stíhání.

Opl poznamenává, že žádná reakce těch „spravedlivých" z kauzy Skripal nenásledovala. „Náš ministr zahraničí stáhl jednoho našeho diplomata. To má být adekvátní trest pro Saudskou Arábii?" ptá se.

Odborník si je jistý, že reakce států by měla obsahovat okamžité přerušení diplomatických styků se Saudskou Arábií, okamžité vyhoštění všech Saudských diplomatů a zaměstnanců jejich administrativy a okamžité tvrdé sankce.

Saúdský novinář Džamál Chášakdží, který pracoval jako zpravodaj pro americký deník Washington Post a od roku 2017 žil v USA, zmizel v Turecku dne 2. října. Stalo se tak poté, co vstoupil do budovy Generálního konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu. Státní média Saúdské Arábie v noci na 20. října zveřejnila prohlášení generálního prokurátora země o tom, že Chášakdží je podle předběžných údajů mrtvý. Média informovala i o tom, že za jeho smrt mohla hádka s pracovníky konzulátu. V tomto případu bylo zadrženo celkem 18 osob.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.