0

Argentina opouští dolar? Buenos Aires se s Pekingem dohodlo na měnovém swapu

Vidělo: 1433 lidí

Čína si upevňuje pozice v Latinské Americe. Peking a Buenos Aires údajně nalezly konsenzus o novém měnovém swapu, který má pomoci jihoamerické zemi stabilizovat své hospodářství. Washington již několikrát varoval země Jižní Ameriky před spoluprací s Čínou.

Jak informoval list South China Morning Post (SCMP), guvernér argentinské centrální banky Guido Sandleris ve čtvrtek oznámil, že obě strany našly konsenzus o uzavření nové dohody o měnovém swapu. Díky ní by Argentina přidala dalších 60 miliard jüanů (asi 197 miliard korun) ke svým devizovým rezervám.

„Argentina a Čína již dříve podepsaly dohodu o měnovém swapu, který dosahuje 70 miliard jüanů, a teď ji chceme rozšířit o dalších 60 miliard jüanů," uvedl ve čtvrtek Sandleris v Pekingu.

Ten stojí v čele argentinské delegace, která dorazila do Pekingu pouze několik dní poté, co Mezinárodní měnový fond odsouhlasil půjčku v hodnotě 56 miliard dolarů, jež má pomoci Argentině stabilizovat svou ekonomiku, kterou postihla 40% inflace.

Podle Sandlerise nová dohoda umožní posílit obchodní vazby Číny s Argentinou, která je druhou největší ekonomikou v Jižní Americe. Posledních deset let se Peking snaží navázat těsnější vazby se zeměmi Latinské Ameriky prostřednictvím zvyšování obchodní výměny, investic a poskytování úvěrů zadluženým státům v regionu.

Washington již vyjádřil své obavy z rostoucího vlivu Číny v regionu, který od dob Monroeovy doktríny považuje za svůj zadní dvorek. Před měsícem například americký ministr zahraničí Mike Pompeo sdělil panamské televizi TVN Noticias, aby si americké národy dávaly pozor na čínské investice. Podle SCMP mluvčí čínského ministerstva zahraničí na to reagovala slovy, že Pompeo lže přes své zuby.

Rovněž když letos v srpnu Salvador oficiálně uznal Čínu a přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem, Washington varoval, že toto rozhodnutí ovlivní bezpečnostní a ekonomickou situaci v celém regionu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.