0

Stoltenberg zbavil NATO odpovědnosti za operaci v Libyi

Vidělo: 1453 lidí

Operaci v Libyi neiniciovala NATO, ale řada evropských zemí, které pak pochopily, že potřebují pomoc aliance, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na konferenci v Berlíně.

„Evropští spojenci mají být samozřejmě schopni dělat něco bez USA. Neříkali jsme, že všechny operace NATO musí probíhat za účasti USA, jsou prostě velké a často vzniká jejich potřeba. Dobře si pamatuji například operaci v Libyi, protože jsem byl tehdy norským premiérem, Norsko se do operace zapojilo," řekl Stoltenberg.

Podle jeho slov libyjskou operaci původně iniciovala Evropa, nikoli Německo, ale spíše Francie a Velká Británie.

„Když jsme se sešli v Paříži, abychom přijali definitivní rozhodnutí, NATO tam u kulatého stolu nebyla, aliance tam nebyla. Ta realita spočívá ale v tom, že jsme později pochopili, že potřebujeme pomoc NATO a USA, potřebujeme jejich velitelské struktury a možnosti," prohlásil Stoltenberg.

Francouzský prezident Emmanuel Macron navrhl zřídit nezávislou na USA celoevropskou armádu, mj. pro zajištění kybernetické bezpečnosti.

„Když se mluví o strategické autonomii, není zcela jasné, co to vlastně znamená, zní to ale tak, jakoby byla řeč o tom, abychom dělali velké strategické věci sami. Nemyslím si, že je to rozumné," podotkl Stoltenberg.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.