0

Čína obvinila USA z vyvolání krize

Zástupci USA a Číny se setkali na středečním jednání Světové obchodní organizace (WTO) a vzájemně se obviňovali z podkopávání mnohostranného obchodního systému.

Dennis Shea, americký obchodní velvyslanec, prohlásil, že se Čína snaží „ukrást" technologie ve strategických odvětvích a zbavuje se svých výrobků na americkém trhu. Čínský vyslanec však zase trvá na tom, že vinu za probíhající krizi obchodního systému nese Washington.

Již dříve americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching vyzvali k devadesátidennímu příměří v eskalující obchodní válce. Stalo se tak poté, co se oba představitelé těchto zemí setkali na summitu G20, který se letos konal v Buenos Aires.

Trump souhlasil s tím, že pozastaví plánové zvýšení cel z 10 % na 25 % na čínské výrobky v hodnotě 200 miliard dolarů. Chtěl tak připravit půdu pro obchodní jednání s Pekingem. Nicméně předem varoval, že pokud nebudou jednání do tří měsíců úspěšná, pak bude postupovat tak, jak to bylo dříve naplánováno.

Čína a Spojené státy vedou obchodní válku již od června. Tehdy americký prezident Donald Trump oznámil, že čínské zboží ve výši 50 miliard dolarů bude podléhat 25% clům, aby se tak vyřešil americký a čínský obchodní deficit. Od té doby si obě země vyměnily několik obchodních „povinností" za zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.