0

Keňa nesplatila Číně dluhy, teď jí musí přenechat svůj přístav

Vidělo: 1317 lidí

Poslední dvě dekády Čína projevuje Africe velkou pozornost. Místním vládám poskytuje finanční pomoc a úvěry. Nicméně poslední případ v Keni ukazuje, co se stane, pokud některá ze zemí nedokáže splácet své dluhy.

Minulý týden deník African Stand upozornil, že Čína nejspíš převezme lukrativní keňský přístav ve městě Mombassa, pokud Korporace keňská železnice (KRC) nesplatí půjčku Čínské Exim Bank. Vyplývá to z uniklé auditorské zprávy, v níž je uvedeno, že se keňská vláda z neznámých důvodů vzdala svrchované imunity nad svým přístavem, když podepisovala dohodu s Čínskou Exim Bank.

KRC si půjčilo od čínské banky na stavbu železnice mezi Mombasou a Nairobi (rovněž známá jako Madaraka Express). Stavbu měla zajistit China Road and Bridge Corporation (CRBC), dceřiná společnost státního konglomerátu China Communications Construction Company (CCCC). Čínská strana tak nejen stavěla železnici, ale z 80 % ji i financovala. Jenže, jak uvádí portál, projekt doprovázely přemrštěné výdaje a mnozí pozorovatelé zpochybňovali jeho ekonomickou efektivitu.

Ve výsledku KRC v prvním roce provozu železnice zaznamenala ztrátu v hodnotě 10 miliard keňských šilinků (2,22 miliard korun). Jak upozorňuje portál, kromě přístavu může Čína získat i kontejnerové depo v Nairobi.

Letos v září Zambie kvůli nesplaceným dluhům Číně přišla o mezinárodní letiště Kenneth Kaunda a v prosinci minulého roku Srí Lanka přišla o přístav v Hambantotě.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.