0

USA se přihlásily k záchraně syrských Kurdů před Tureckem

Vidělo: 1650 lidí

Americká armáda neopustí severovýchodní část Sýrie, dokud Turecko nebude souhlasit s tím, že nebude pronásledovat Kurdy žijící na tomto území. S takovým prohlášením v neděli 6. ledna vystoupil poradce prezidenta Spojených států pro národní bezpečnost John Bolton, informuje agentura Bloomberg.

Podle agentury Bloomberg si Washington myslí, že by Turecko nemělo zahajovat vojenské akce, které nejsou koordinované a nejsou plně dohodnuté se Spojenými státy. Činy Ankary, jak zdůraznil Bolton, by neměly ohrožovat nejen americké vojáky, ale i spojence Washingtonu v Sýrii.

Bolton také řekl, že stažení amerických vojsk ze Sýrie neznamená vytvoření libovolné délky času, po jejíž uplynutí musí americké jednotky opustit území této země. „Harmonogram (stažení vojsk) závisí na politických rozhodnutích, která musíme provést," uvedl.

Navíc poradce Donalda Trumpa uznal, že existuje mnoho důvodů k obavám z oživení teroristů Islámského státu (teroristická organizace ) , ale jak poznamenal Bolton, „americký prezident má všechny pravomoci chránit zájmy země a spojence Spojených států po celém světě".

5. ledna stanice NBC s odkazem na vysoce postavený zdroj v americké administrativě uvedla, že některé jednotky americké armády mohou zůstat v jižní Sýrii, a to i navzdory stažení vojsk ze země. Podle NBC prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton hodlá diskutovat o otázce udržování základny v oblasti At-Tanf s izraelskými orgány během návštěvy Tel Avivu, která začala v sobotu.

Trump v polovině prosince vyhlásil vítězství nad teroristickou organizací IS v Sýrii. Později mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že Spojené státy začaly stahovat vojáky ze Sýrie, ale vítězství nad IS neznamená konec koalice. Agentura Reuters s odkazem na zdroje uvedla, že ozbrojené síly budou staženy za 60 až 100 dní.

USA a jejich spojenci realizují od roku 2014 v Iráku a Sýrii operaci proti Islámskému státu. V Sýrii přitom působí bez povolení vlády dané země, která jejich aktivity považuje za okupaci. V zemi se nachází na dva tisíce amerických vojáků, kteří spolu se Syrskými demokratickými silami kontrolovali území na východě a severovýchodě země, jenž je bohaté na přírodní zdroje.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.