0

Slovenská subvence automobilce Jaguar je dalším důvodem pro brexit

Vidělo: 1280 lidí

V říjnu roku 2018 umožnila Evropská komise Slovensku, aby poskytlo britské automobilce Jaguar Land Rover subvenci v hodnotě 110 milionů liber (cca 3,1 miliardy Kč). Tento krok se ovšem stává silným argumentem pro zastánce brexitu, kterým vadí ztráta tisíců pracovních míst ve Velké Británii a přesun z britského Solihullu do slovenské Nitry.

O události informoval zpravodajský portál eurozpravy.cz s odvoláním na britská média. Výroba automobilky se na Slovensko přesunula již v září loňského roku a měla by zajistit dodání 150 000 aut ročně. Britská automobilka dne 10. prosince oznámila, že propouští celkem 4500 zaměstnanců. Jako důvod uvedla „pokračující nejistotu ohledně brexitu". Nicméně šéf společnosti Jaguar Land Rover, Ralf Speth, byl kritizován za to, že brexit využívá jen jako výmluvu, a to kvůli špatnému vedení společnosti a příliš velké orientaci na čínský trh.

Konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg vyjádřil svůj názor na budoucí vývoj situaci následovně: „Jaguar Land Rover má 110 milionů důvodů podporovat členství Británie v EU. Jedním z nevýhod členství je, že vynakládá naše peníze na přesun pracovních míst z Británie do EU. Až vystoupíme, už ty peníze dostávat nebudou."

Český portál dodává, že v posledních letech je Slovensko v přepočtu na obyvatele tím největším výrobcem automobilů na světě. Stalo se tak díky továrnám Volkswagen, Kia Motors a PSA, na které následně navazuje i řada výrobců součástek. Z tohoto důvodu je automobilový průmysl jedním z hlavních pilířů slovenské ekonomiky, která je orientovaná na export.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.