0

Německo a Nizozemsko jsou podle studie jedinými skutečnými euro vítězi

Vidělo: 1314 lidí

Podle studie německého think-tanku, Středisko pro evropskou politiku (CEP), jednotná měna eurozóny je vážnou brzdou ekonomického růstu téměř všech členských států.

Německo a Nizozemsko však v posledních 20 letech z eura těží, ukázala studie. Měna vyvolala úvěrové a investiční boomy tím, že rozšířila přínos německého prostředí s nízkou úrokovou sazbou po celé periferii. Tyto dluhy se však po finanční krizi v roce 2008 staly obtížně udržitelnými, přičemž Řecko, Irsko, Španělsko, Portugalsko a Kypr musely požádat o finanční pomoc, protože růst zpomalil a financování bylo vzácné.

Podle CEP se v celém období od roku 1999 odhadovalo, že Němci jsou kumulativně bohatší o 23 000 eur, než by jinak byli, zatímco Nizozemci byli bohatšími o 21 000 eur. Pro srovnání Italové a Francouci byli o 74 000 a o 56 000 chudší.

Průzkum kvůli nedostatku vhodných údajů nezahrnul pouze jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě — Irsko.

Autoři studie Alessandro Gasparotti a Matthias Kullas uvedli, že většina členů eurozóny si užívala období, během nichž byla měnová unie čistě pozitivní, avšak tato období byla daleko převážena obdobími, kdy se tahal růst. Řecko bylo částečnou výjimkou, dodali.

„V prvních letech po svém zavedení Řecko získalo obrovskou cenu z eura, ale od roku 2011 utrpělo obrovské ztráty," napsali autoři a vysvětlují, že za celé období byli Řekové o 190 eur bohatší, než by byli.

Studie dospěla k závěru, že od doby, kdy zaostávající země již nemohly obnovit svou konkurenceschopnost devalvováním svých měn, musely zdvojnásobit strukturální reformy. Španělsko bylo zdůrazněno jako země, která byla na cestě ke zničení růstového deficitu, který vznikl zavedením eura.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.