0

Írán buduje v Sýrii továrnu na rakety

Vidělo: 1287 lidí

Izraelská společnost ImageSat International (ISI) ve středu zveřejnila družicové snímky, které mohou odhalovat budování íránské vojenské infrastruktury v Sýrii. Jak upozorňuje deník Jerusalem Post, objekty připomínají továrnu na výrobu raket.

Na snímcích lze vidět tři velké, protáhlé budovy, nově vybudovanou vodárenskou věž, plot, či zeď, která komplex obklopuje, a množství dodávek a autobusů, které čekají před vstupní bránou.

Jerusalem Post podotýká, že komplex se nachází ve městě Safita, východně od Tartúsu na pobřeží Středozemního moře a asi osm kilometrů od hranice s Libanonem. V blízkosti se navíc nachází ruský systém protivzdušné obrany.

Podle ISI zmapované objekty připomínají továrnu na výrobu balistických střel v íránském Khojiru. Nicméně snímky nezachytily žádné opevněné struktury nebo raketová sila, což nasvědčuje, že v továrně zatím nebyly vyrobeny žádné hlavice nebo raketové motory.

Minulý měsíc izraelská televizní společnost Channel 12 oznámila, že Írán poblíž ruské letecké základny Hmímím v Latákii údajně provozuje továrnu na výrobu přesně naváděných střel. Této aktivitě Íráncům měla pomáhat syrská vláda a organizace Hizballáh.

Minulý srpen společnost ISI oznámila, že se jí podařilo na severozápadě Sýrie odhalit další íránskou továrnu, která vyrábí rakety, jež mohou zasáhnout Izrael.

Izrael varuje před Íránem

Izraelští představitelé opakovaně varovali před rostoucí aktivitou Íránu v Sýrii a zdůrazňovali, že nedovolí, aby Teherán ze Sýrie vytvořil svou základnu, ze které by útočil na Izrael a poskytoval pomoc organizaci Hizballáh v Libanonu.

V září během vystoupení na Valném shromáždění OSN izraelský premiér Benjamin Netanjahu ukázal snímky, které údajně zachycují objekty u mezinárodního letiště v Bejrútu, kde, jak tvrdí, Hizballáh upravuje balistické rakety na přesně naváděné střely.

Na konci ledna německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Izrael má právo bránit se íránským silám na území Sýrie.

„Politika Íránu ohrožuje Izrael," prohlásila Merkelová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kan Reka. „Izrael musí bránit svou existenci," zdůraznila.

Loni v červnu Merkelová po schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu uvedla, že Německo využije veškerá diplomatická opatření, aby vytlačilo Írán od izraelských hranic.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.