0

Slovensko, pozor! EP přijal kritické usnesení o situaci v oblasti právního státu v SR

Evropský parlament schválil zprávu, ve které vyjádřil politování nad nedostatky v oblasti práva na Maltě a na Slovensku. Informuje o tom slovenský portál Pravda.

Mimo jiné, jak informují média, v usnesení poslanci EP varovali před rostoucími hrozbami pro novináře v celé Evropské unii.

Uvádí se, že usnesení shrnulo závěry monitorovací skupiny, která byla zřízena v rámci Výboru EP pro občanské svobody. Skupina měla sledovat situaci v oblasti právního státu v EU, zejména na Maltě a na Slovensku. Byla vytvořena po vraždách maltské novinářky Daphne Caruana Galiziové a slovenského novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Evropský parlament odsoudil „nepřetržité úsilí rostoucího počtu vlád členských států EU o oslabení právního státu, rozdělení pravomocí a nezávislost soudnictví". Média podtrhávají, že zmíněné vraždy měly vliv na novináře v EU. Poslanci také připomněli, že demokracie založená na právním státě nemůže fungovat bez silných a nezávislých médií.

Co se ještě týče Slovenska, poslanci EP jsou znepokojeni obviněními z korupce, střety zájmů a beztrestnosti týkající se nejvyšších kruhů moci na Slovensku. Navíc členové Evropského parlamentu varovali před politizací a nedostatečnou transparentností ve výběrových a jmenovacích procesech na Slovensku.

Ján Kuciak je prvním zavražděným novinářem na Slovensku. Vzhledem k danému případu proběhly v zemi velké demonstrace. V souvislosti s politickou krizí odstoupilo nejprve několik vysoce postavených příznivců Roberta Fica zmíněných při vyšetřování vraždy Kuciaka, a poté také samotný premiér se souhlasem prezidenta Andreje Kisky.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.