0

Pentagon očekává růst počtu čínských vojenských základen v zahraničí

Vidělo: 1309 lidí

Pentagon očekává, že vzroste počet čínských vojenských základen v zahraničí, a to v souvislosti s takovými projekty jako je Jedno pásmo, jedna cesta (Nová hedvábná stezka).

Pentagon zveřejnil roční zprávu o vojenském rozvoji Číny. V dokumentu, který má 136 stran, se uvádí, jak Čína „rozšiřuje svůj vliv“ na světové scéně.

„Čínští lídři využívají rostoucí ekonomickou, diplomatickou a vojenskou váhu k tomu, aby dosáhli regionální převahy a rozšířili mezinárodní vliv země,“ píší autoři zprávy.

„Prosazování takových čínských projektů, jako je Jedno pásmo, jedna cesta, pravděpodobně povede k potřebě vojenských základen v zahraničí, a to kvůli předpokládané potřebě zajistit bezpečnost těchto projektů,“ tvrdí autoři zprávy.

Vojenský resort USA rovněž prohlásil, že „Čína bude usilovat o zřízení dodatečných vojenských základen v takových zemích, jako je Pákistán, s nimiž navázala dlouhodobé přátelské vztahy a s nimiž má shodné strategické zájmy“.

USA dále obvinily Peking z realizace „operací, které ovlivňují média, obchodní zástupce, akademické a politické kruhy v USA a dalších zemích, stejně jako mezinárodní instituce, aby tak dosáhl výsledků, které by byly příznivé pro jeho strategické cíle v oblasti bezpečnosti a ve vojenské oblasti“.

Koncepce Jedno pásmo, jedna cesta je mezinárodní iniciativou Číny, která má zdokonalit existující a vytvořit nové obchodní a dopravní koridory spojující více než 60 středoasijských, evropských a afrických zemí. To má napomáhat rozvoji obchodních vztahů mezi těmito zeměmi a Čínou. S myšlenkou vytvořit ekonomické pásmo Hedvábné stezky přišel lídr ČLR Si Ťin-pching a poprvé ji zmínil ve svém projevu v Astaně v roce 2013, když byl na státní návštěvě Kazachstánu. První fórum se konalo v květnu roku 2017 a zúčastnilo se ho 29 lídrů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.