0

Severní Korea vypustila raketu směrem do Japonska

Severní Korea otestovala raketu krátkého doletu. Informovala o tom agentura Kyodo s odvoláním na Sjednocený výbor náčelníků štábů Jižní Koreje. Podle jihokorejské armády měla KLDR v sobotu uskutečnit několik startů raket s doletem 70 až 200 kilometrů. Start měl proběhnout v okolí města Wonsan na východním pobřeží v severovýchodním směrem až k Japonskému moři.

Zdroj agentuře Jonhap sdělil, že jihokorejští vojáci nepovažují tyto testy za starty balistických raket.

Japonská vláda oznámila, že nad svou výhradní ekonomickou zónou nezaznamenala žádné lety balistických raket.

Mluvčí Pentagonu Sputniku prozradil, že jeho rezort nemůže potvrdit skutečnost, že byla daná raketa v KLDR vypuštěna. Uvedl však, že se přicházející zprávy o daném incidentu posuzují.

Mluvčí prezidenta USA Sarah Sandersová později prohlásila, že Bílý dům je informován o akcích Severní Koreje a sleduje vývoj událostí.

Mimořádné zasedání

Administrativa prezidenta Jižní Koreje svolala mimořádné zasedání vysoce postavených zaměstnanců bezpečnostní služby po sobotních startech raket v KLDR. Oznámila to agentura Jonhap s odvoláním na mluvčí prezidentovy administrativy Kim Min Jun.

Ta prohlásila, že účastníci zasedání „sledují vývoj situace a vyměňují si informace s USA“.

Podle jejích slov má zasedání probíhat za předsednictví ředitele Úřadu pro otázky národní bezpečnosti prezidentovy administrativy Čong Uj-Jonga.

Zasedání se má také zúčastnit ministr obrany Jeong Kyeong-Doo a ředitel Národní výzvědné služby Jižní Koreje Suh Hoon.

Předchozí testování

Podle jihokorejské armády vyzkoušela KLDR před čtrnácti dny, tedy 17. dubna, nové taktické řízené střely s malou výškou letu a krátkým doletem, ale s vysokou rychlostí. O testování této „nové zbraně“ tehdy informovala Korejská centrální zpravodajská agentura. Na polygonu byl přítomen severokorejský předák Kim Čong-un. Tato testování se v KLDR stalo první zkouškou po druhém summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una.

Jihokorejská armáda podotkla, že KLDR mohla vyzkoušet rakety třídy „země-země“ s doletem asi 20 kilometrů či okřídlené rakety. Odborníci se dále domnívají, že zbraně otestované v KLDR jsou určeny k zasažení cílů jak na zemi, tak na moři a ve vzduchu. Myslí si rovněž, že jde o víceúčelové okřídlené rakety. Podobné rakety by však byly zachyceny radary.

Uvádí se ale, že Rada bezpečnosti OSN zakazuje KLDR vyvíjet a testovat balistické rakety.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.