0

Americký velvyslanec v Německu varuje Berlín, aby neobchodoval s Íránem

Vidělo: 1307 lidí

Americká administrativa ústy svého velvyslance v Berlíně, Richarda Grenella, již delší dobu dává najevo svou nespokojenost s politikou Německa. Tentokrát si americký ambasador vzal na mušku obchod mezi Německem a Íránem.

V minulosti Spojené státy opakovaně kritizovaly německou podporu plynovodu Nord Stream 2, ale také neochotu vyčlenit dvě procenta svého HDP na obranu. V rozhovoru pro německý list Bild, který byl zveřejněn v pátek, Grenell varoval, že pokud budou německé společnosti obchodovat s Íránem, mohou jim Spojené státy odepřít americký trh.

„Můžete si obchodovat s Íránem, jak chcete, ale rozhodujeme o vašich vízech. Pokud něco děláte, nebudeme souhlasit s vaším vstupem do naší země,“ prohlásil.

Dále se velvyslanec opět pozastavil nad nízkými výdaji na obranu, které nedosahují aliančních 2 % HDP.

„Další věc, která mě překvapuje, je, jak velké množství politiků se snaží předstírat, že dvě procenta jsou pouze cílem, nikoliv opravdovým závazkem,“ uvedl.

Kromě toho v rozhovoru uvedl, že ho překvapuje, že Němci v Bruselu a na světové scéně neradi „ukazují svaly“, přestože mají nejsilnější ekonomiku, fenomenální pracovní sílu a nebývalou důmyslnost, kreativitu a podnikatelského ducha.

Grenellovo prohlášení přišlo poté, co americký prezident Donald Trump ve středu uvalil sankce na vývoz hliníku, železa, oceli a mědi z Íránu. Zisky z tohoto importu mohou být údajně využity k vývoji zbraní hromadného ničení, financování teroristických skupin, vojenské expanze a agrese na Blízkém východě.

Trump také Íránu pohrozil dalšími sankcemi, a to v případě, že „zásadním způsobem nezmění své chování“. Varoval i třetí země, aby nedovážely kovy z Íránu. Íránský prezident Hasan Rúhání zaslal dopis stranám jaderné dohody, v němž jim dal celkem 60 dnů na to, aby se vrátily k jednacímu stolu a zajistily zájmy Íránu v souladu s danou dohodou.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.