0

Německo pozastavuje irácký vojenský výcvik kvůli růstu napětí v regionu. Za to může...

Vidělo: 1255 lidí

Agentura Deutsche Presse-Agentur GmbH (DPA) s odkazem na vojenské zdroje informovala o tom, že Německo pozastavuje svou účast na iráckém vojenském vzdělávacím programu kvůli zvýšenému napětí v blízkovýchodním regionu.

Mluvčí ministerstva obrany tyto informace potvrdil a uvedl, že Německo má náznaky potenciálních útoků údajně podporovaných Íránem. Podle jeho slov to však neznamená, že by se vzdělávací programy nemohly v příštích dnech obnovit.

V současné době se v Iráku nachází 160 německých vojáků.

Prohlášení přichází den poté, co americké ústřední velitelství oznámilo, že americké síly v Iráku a Sýrii byly uvedeny do pohotovostního režimu po důvěryhodných informacích o hrozbách íránských sil v regionu.

Na Blízkém východě postupně dochází k eskalaci situace, a to i v  souvislosti s prohlášením íránských orgánů o ukončení plnění určitých závazků v rámci dohody o jaderném programu. Tento záměr se stal odpovědí na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odstoupení z íránské jaderné dohody, o němž lídr USA informoval 8. května 2018.

Ze své strany přesně rok poté Teherán zaslal pěti členským státům dopisy o dohodě o íránském jaderném programu, v němž informoval o pozastavení plnění části svých závazků.

Podle íránského prezidenta Hasana Rúháního jeho země čekala rok a splnila všechny závazky v rámci dohody. Teherán dal pětici partnerů, tedy Spojenému království, Francii, Německu, Číně a Rusku, 60 dní, aby splnily všechny své povinnosti vůči Teheránu.

Spojené státy hned zareagovaly na toto ultimátum tím, že nasměrovaly údernou skupinu letadlových lodí amerického vojenského námořnictva a údernou jednotku bombardérů blíž k Íránu, aby Teheránu poslaly jasný vzkaz.

Minulý týden americký ministr obrany Patrick Shanahan schválil rozmístění protiraketového systému Patriot a USS Arlington (LPD-24) na Blízkém východě.

Loni na podzim Spojené státy uzavřely svůj konzulát v iráckém městě Basra a argumentovaly tento krok hrozbami z Íránu. Washington také obvinil Írán z útoku na americký konzulát a velvyslanectví v Bagdádu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.